"W Tobie jest światło

Każdy mrok rozjaśni

W Tobie jest życie

Ono … zwycięża"

Już po raz 27. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Wskazuje na  dogłębne przenikanie ludzkiego życia blaskiem Jezusa, który “mrok rozjaśnia” i jest naszym Zbawicielem.

Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Dokonamy tego nie tylko przez wielkie wydarzenia, ale przede wszystkim:

- przez naszą codzienną służbę, czasami cichą, pokorną, bez mediów, rozgłosu;

- przez pogodę ducha, której nie naruszają nawet najbardziej skomplikowane dni,

- przez chęć niesienia pomocy, nawet jeśli doświadczamy rozczarowań.

Im więcej my, sami mamy światła Jezusa, im więcej światła Jezusa jest w każdym z nas, tym bardziej nasza wspólnota jest żywa a misja wiarygodniejsza.

Rozpalajmy w innych światło, które jest w nas, by ludzie, którzy są zorientowani na światło, nie wierzyli w ciemność, ale w jasność dnia; by nie ulegali nocy, ale mieli nadzieję na jutrzenkę; by nie ugięli się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra.

Z Betlejemskim Światłem Pokoju nieśmy naszą moc i nadzieję.

Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia. Nadszedł czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Niech wrażliwość i przyzwoitość kierują naszym postępowaniem. Niech dzięki naszej wspólnej służbie spełnią się prośby o pomoc dla ubogich, o dach nad głową dla bezdomnych, o bezpieczeństwo dla rodzin, o dobre wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia. Budujmy w XXI wieku “cywilizację miłości”.

Każda ceremonia przekazania BŚP jest nie tylko miejscem spotkania, ale i posłania, czyli wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu. Zabierając Światło wchodzimy w przestrzeń Boga, ale jednocześnie otrzymujemy zadanie do wypełnienia, którego celem nie jest stanie w miejscu, a wyruszenie w rzeczywistość, która nas otacza, która domaga się świadectwa spotkania z Jezusem i dzielenia się z innymi tym niezwykłym darem jakim jest Światło ze światłości – Nowonarodzony Jezus. Może dzięki temu zapalimy na nowo w sercach światło wiary, które zgasło podmuchem zagubienia, niezrozumienia Dobrej Nowiny czy przykrych doświadczeń. Zabierzmy BŚP niech wędruje razem z nami w nasze życie i doda nam wiary i miłości, żebyśmy poszli i głosili, że Jezus jest Panem, i że w nas jest światło – światło, które zaraża; bo w nas jest światło – Jego światło, Chrystusowe światło. Dlatego jest nadzieja, jest życie w nadziei z Jezusem, bo:

W TOBIE JEST ŚWIATŁO.

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian i gości na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju naszej parafii w najbliższą niedzielę 24 grudnia na mszy św. o godz. 8.30. Światło uroczyście do naszej świątyni wniosą harcerze i zuchy z naszej Szkoły Podstawowej. Zapłonie ono przy ołtarzu głównym. Po mszy św. będziemy mogli zabrać Światełko do naszych domów, by przy jego blasku móc przeżyć Święta Bożego Narodzenia.

Niedziela, XVI Tydzień zwykły
Szesnasta Niedziela zwykła